Výlet do Prahy autobusem HEJNAL TURISMO - Retro muzeum Kotva

 

4.11.: HISTORICKÉ PROSTORY KLEMENTINA S ASTRONOMICKOU VĚŽÍ A RETRO MUZEUM PRAHA

Podzimní komentovaná prohlídka Starého Města Pražského s certifikovanou průvodkyní a autorkou Hravého průvodce Prahou a dvojdílného Hravého průvodce Českem vás provede okolím Staroměstského náměstí, kudy bez nadsázky kráčely dějiny, i chudinské čtvrti Na Františku a Židovského Města.

Zároveň vás čeká jedinečná nově otevřená prohlídková trasa po barokní části někdejší jezuitské koleje Klementinum. Zavede vás do Astronomické věže a severního křídla klementinského komplexu. Zde nahlédneme do Barokní knihovny označované jako nejkrásnější knihovní sál na světě. Další zastávkou prohlídkové trasy je Meridiánová síň s dobovými astronomickými přístroji ve 2. poschodí Astronomické věže. Z jejího vrcholu už tři sta let shlíží obr Atlas, nesoucí na ramenou nebe plné hvězd. Ty v Klementinu ostatně nikdy nechyběly – v hvězdných atlasech, i v jeho sálech, v nichž se procházel a hrál na varhany dokonce sám W. A. Mozart. Vrcholem prohlídky je pak výstup na ochoz věže s meteorologickou stanicí, která provádí klimatická měření již od roku 1775 dodnes!

PROHLÍDKOVIÁ TRASA NENÍ BEZBARIÉROVÁ!

Závěr pražského výletu bude patřit Retro muzeu Praha v nejvyšším patře obchodního domu Kotva. Atmosféru 70. a 80. let v Československu na ploše 2 500 m čtverečních připomíná na 12 000 unikátních předmětů rozdělených do 15 tematických okruhů. Hlavní část zve na návštěvu do panelákových bytů – bydlení typického pro tehdejší dobu. V dětském pokojíku nechybí samozřejmě mončičáci, céčka nebo stavebnice Merkur. Dojde rovněž na dobovou elektrotechniku nebo dopravu, do expozice se dostaly dokonce originální turnikety ze 70. letech, jimiž tenkrát lidé spěchali na metro. Ujít si nenechte exkurz do toho nejlepšího z domácí módy, vyzkoušíte si, jak to chodilo v tehdejším salonu krásy, posedíte v dobové kanceláři nebo zaskočíte do obchodu, kde obsluhuje „žena za pultem“.

Velká část expozice Retro muzea Praha je připravena v interaktivní formě, a každý se tak může zapojit do vědomostních soutěží nebo si vyzkoušet dobové hry. Atmosféru 70. a 80. let navíc dotváří i samotný obchodní dům Kotva navržený v 70. letech manželi Machoninovými a dnes zapsaný na seznamu kulturních památek.

Výlet s certifikovaným průvodcem paní Ivou Petřinovou - autobusem HEJNAL TURISMO  s odjezdem z Ouběnic 7.10 - sídlo firmy HEJNAL TURISMO Ouběnice 17,  z Příbrami autobusová zastávka Fibichova v Jinecké ulici 7.35,     z Dobříše Sokolovna 8.00   /  návrat  cca v 18.00 hod  

Cena  413,-  + 87,- DPH =  500,-  Kč  -   cena obsahuje dopravu + průvodce, nezahrnuje vstupy.  Vstupné Klementinum 210,-         /     Retro muzeum Kotva 180,-/ snížené 150,-

Zájezd se uskuteční v případě dostatečného počtu účastníků.  Uzávěrka bude ve čtvrtek 26.10.2023