Hrad Veveří - výlet autobusem HEJNAL TURISMO

připravujeme nový JARNÍ termín  - duben 2024   :    BRNO: VILA TUGENDHAT A HRAD VEVEŘÍ  - obsazeno - bereme jen náhradníky 

 

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech odhalíme také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Mies van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Pozemek s působivým výhledem na centrum Brna, na němž nyní stojí slavná vila, dostala Greta Löw-Beer v roce 1929 darem od otce po sňatku s Fritzem Tugendhatem. Oba pocházeli z rodin významných moravských průmyslníků židovského původu a finance pro ně nehrály roli. Vila stála 5 mil. Kč a za takovou cenu se v té době dalo postavit 30 rodinných domů. Originalita vily spočívala především v obyvatelném nepřerušovaném prostoru a spojením interiéru s přírodou v zahradě, v možnosti spustit okna hlavního obytného prostory až do podlahy, a dalších, na svou dobu neuvěřitelných, technických vymoženostech. Další osudy domu i jejích obyvatel nijak radostné nebyly a v srpnu roku 1992 byla právě zde podepsána dohoda o rozdělení Československa.

Odpoledne se přemístíme k Brněnské přehradě, jíž stráží jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů Veveří. Na skalnatém ostrohu sídlila moravská markrabata už od 12. století a od té doby se hrad zapsal do dějin ještě mnohokrát. V 1. polovině 19. století tu nalezla azyl rodina sesazeného švédského prince Vasy, a my budeme mít možnost nahlédnout do celého jeho apartmá vybaveného ve stylu empíru a biedermeier. Pro ty, kdo by neměli zájem o prohlídku hradní expozice, je tu možnost samostatného prozkoumání areálu hradu – všech nádvoří, Prachovské věže, ochozu i stálé výstavy Lev a orlice – moravští Lucemburkové a jejich hrad.

Prohlídky ve vile budou probíhat po 16 osobách.  V  době prohlídek celé 48 členné skupiny  je možné navštívit restauraci  ERA CAFE  v blízkosti vily  /550 m   -  na oběd. 

Dále je možné v tomto časovém prostoru navštívit jak zahradu vily Tugendhat, tak sousední zahradu vily Löw-beer -  zdarma.  Expozici SVĚT BRNĚNSKÉ BURŽOAZIE MEZI LÖW-BEER A TUGENDHAT  ve vile Löw-Beer si můžete prohlédnou individuálně za cenu 160,- Kč /  80,- snížené.    V zahradě vily Löw-Beer se můžete občerstvit v kavárně. 

V autobuse mohou cestovat i osoby, kterým by stačilo se podívat jen do  zahrady vily Tugendhat, do zahrady a  vily Löw-Beer,    a na hrad Veveří.   (bez prohlídky vily Tugendhat) 

cena vstupenky 400 Kč / 250,- Kč snížené žáci a studenti (do 26 let věku, je nutné předložit platný průkaz studenta s fotografií)  senioři od 65 let a držitelé průkazů Seniorpas, ZTP a ZTP/P

Cena doprava: 750,- Kč

UPOZORŇUJEME, že ceny v roce 2024 se mohou změnit.