Chcete se projít luxusně zařízeným zámkem, kde v 19. století žil císař Ferdinand V. Habsburský?  (posledních 9 míst)

Pak se s námi vydejte do Ploskovic, vesnice v pohádkové krajině Českého středohoří kousek od Litoměřic. Kromě zámku můžete navštívit také unikátní vodní jeskyně a půvabný park.

Barokní zámek Ploskovice si nechala v první čtvrtině 18. století postavit vévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Stavba byla velice nákladná, prý stála přes milion zlatých, ale protože Anna Marie spálila všechny účty, neznáme ani přesnou dobu stavby, ani jméno architekta.

Dnešní podobu ale Ploskovice získaly až v polovině 19. století, když se staly soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského. Ten se roku 1848 vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. a Ploskovice se měly stát vedle Pražského hradu a zámku v Zákupech jedním z jeho nových sídel. Přestavba trvala pět let: původně jednopatrový zámek se zvýšil o jedno patro a přibyly také dvě arkádové galerie, přistavěné po obou stranách vstupního vestibulu. Jak vypadaly přepychové komnaty, do kterých se císař s manželkou Marií Annou nastěhovali na jaře 1854, uvidíte při prohlídce zcela nově instalované expozice. Jedenáct místností vás nechá nahlédnout do soukromých interiérů vysokých příslušníků habsburského rodu vyzdobených ve stylu druhého rokoka.

Odpoledne strávíme v malebném severočeském městečku Úštěk, velmi oblíbeném filmaři. Historické jádro nabízí na malém prostoru neobvykle mnoho pamětihodností - honosné měšťanské domy s podloubími i prosté Ptačí domky nalepené na skále, křesťanský kostel, zpřístupněnou židovskou synagogu nebo Pekelné sklepy v sousedství městských hradeb. Po společné prohlídce městečka můžete zvolit, zda zůstanete v městečku a navštívíte některou z expozic nebo vyrazíte na mohutnou zříceninu hradu Helfenburk ukrytou v okolních lesích. Díky zachovalé obvodové hradbě s cimbuřím dodnes vypadá jako opravdový pohádkový hrad a jistě vás překvapí svou rozlehlostí a neopakovatelným výhledem. Jakožto pevnost pražských arcibiskupů měl být Helfenburk nedobytný, proto je cesta k němu fyzicky náročnější a nedoporučuje se osobám s omezením pohybu. Ti mohou strávit odpoledne příjemným odpočinkem na pláži rybníka Chmelař v blízkosti parkoviště přímo v Úštěku.

Vstupné: zámek Ploskovice (základní trasa): 200 Kč/plné, 160 Kč (snížené pro mládež a seniory), 60 Kč (děti a studenti do 17 let)

Cena :   doprava 650,- Kč

Výlet s certifikovaným průvodcem paní Ivou Petřinovou -  autobusem HEJNAL TURISMO  s odjezdem z  Ouběnic,  Příbram, Dobříš. Přesné časy budou doplněny.   

Cena   650,- Kč zahrnuje dopravu  a průvodce. Nezahrnuje vstupy.  Zájezd se uskuteční v případě dostatečného počtu účastníků.